بلاگ

آشنایی با دیابت (بخش اول)

آشنایی با دیابت (بخش اول)

دیابت در واقع به دسته‌ای از بیماری تعلق می‌گیرد که در ارتباط با قند خون (گلوکز) هستند. گلوکز برای سلامتی انسان حیاتی است، زیرا منبع مهمی از انرژی برای سلول‌های تشکیل دهنده عضلات و بافت‌های بدن است. همچنین این ماده منبع اصلی سوخت و ساز مغز است. دیابت انواع مختلفی دارد، اما مهم نیست شما چه نوع دیابتی دارید، زیرا در هرصورت باید از میزان قند خون خود مراقبت کنید. قند بیش از حد در بدن شما می‌تواند مشکلات جدی برای سلامتیتان ایجاد کند. بیماری‌های مزمن دیابت عبارتند از دیابت نوع اول و نوع دوم؛ لازم به ذکر است که دیابت انواع برگشت‌پذیری نیز دارد که برای مثال می‌توان به دیابت بارداری اشاره کرد که می‌تواند پس از بدنیا آمدن نوزاد بصورت کامل برطرف شود.

علائم

علائم دیابت به میزان قند خون شما بستگی دارد. برخی از افراد، بخصوص کسانی که مبتلا به دیابت نوع دوم هستند، ممکن است در اوایل بیماری علائم خاصی را از خود بروز ندهند. اما در دیابت نوع اول، علائم به سرعت رشد می‌کنند و شدت می‌یابند.

برخی از نشانه‌های دیابت نوع اول و دوم در ادامه بیان شده‌اند:

  • افزایش تشنگی
  • تکرر ادرار
  • گرسنگی‌های شدید
  • کاهش وزن ناگهانی
  • وجود کتون در ادرار (کتون یک فرآورده جانبی از تجزیه عضلات و چربی است که زمانی که انسولین به میزان کافی وجود ندارد از آنها جدا می‌شود)
  • خستگی
  • تحریک‌پذیری
  • تاری دید
  • ترمیم آهسته زخم‌ها
  • عفونت‌های مکرر، مانند عفونت لثه با پوست و یا عفونت واژن

دیابت نوع ۱ می‌تواند در هر سنی بروز کند، هرچند که اغلب در دوران کودکی و نوجوانی ظاهر می‌شود. دیابت نوع ۲ شایع‌تر است و می‌تواند در هر سنی خود را نشان دهد، البته این نوع بیشتر در افراد بالای چهل سال رایج است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر شما مشکوک هستید که خودتان یا فرزندانتان علائم دیابت را داشته باشید، حتماً در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید و شرایط را با او مطرح کنید تا درصورت تأیید او هرچه سریع‌تر روند درمان را شروع کنید.

علل ابتلا به دیابت

برای درک بهتر ابتلا به دیابت، ابتدا باید بدانید که معمولاً چطور گلوکز در بدن دفع می‌شود.

انسولین چگونه کار می‌کند؟

انسولین یک هورمون است که از غدد واقع در پشت و زیر معده (پانکراس) ترشح می‌شود. پانکراس انسولین را به جریان خون منتقل می‌کند. انسولین زمانی که به جریان خون تزریق می‌شود، قند را برای ورود به سلول‌های شما فعال می‌کند. انسولین مقدار قند خون موجود در جریان خون شما را کاهش می‌دهد. همانطور که سطح قند خون شما کم می‌شود، ترشح انسولین از پانکراس نیز آغاز می‌شود.

نقش گلوکز

گلوکز یک قند از که منبع انرژی برای سلول‌هایی است که عضلات و بافت‌های بدن را تشکیل می‌دهند. گلوکز از دو منبع اصلی غذا و کبد تأمین می‌شود. قند پس از ورود به خون توسط انسولین جذب سلول‌ها می‌شود. کبد شما ذخیره‌ساز و تولید کننده گلوکز است. زمانی که سطوح گلوکز در بدن شما کاهش می‌یابد، همانند زمانی که شما برای مدتی غذا نخورده‌اید، کب گلیکوژن ذخیره شده را به گلوکز تجزیه می‌کد تا سطح قندخون شما در حالت نرم باقی بماند.

علل ابتلا به دیابت نوع۱

علت دقیق ابتلا به دیابت نوع۱ هنوز مشخص نیست. اما چیزی که مشخص است، این است که سیستم ایمنی بدن شما معمولاً به باکتری‌ها و ویروس‌های مضر حمله می‌کند، اما حملات این سیستم به سلول‌های تولید کننده انسولین در پانکراس باعث کم شده انسولین و در نتیجه قند بدون اینکه به سلول‌های بدن برسد، در جریان خون باقی می‌ماند و عامل ابتلا به دیابت نوع۱ می‌شود. بنظر می‌رسد عوال اصلی دیابت نوع۱ مشکلات ژنتیکی یا محیطی باشند، هرچند همانطور که گفته شد هنوز علت خاصی برای این عارضه پیدا نشده است.

علل ابتلا به دیابت نوع۲

در این نوع از دیابت، سلول‌های شما نسبت به فعالیت انسولین مقاوم می‌شوند و در پانکراس توانایی برای تولید انسولین به میزان نیاز و برای مقابله با این مقاومت وجود ندارد. کمبود انسولین باعث می‌شود تا قند در خون باقی بماند و سبب افزایش قندخون و مشکلات ناشی از آن شود. باید بدانید که رابطه مستقیمی بین چاقی و پیشرفت دیابت نوع۲ وجود دارد، اما همه افراد چاق لزوماً مبتلا به دیابت نیستند.

علل دیابت بارداری

در طول بارداری، جفت هورمون‌هایی برای حمایت از بارداری تولید می‌کند. این هورمون‌ها مقاومت سلول‌ها در برابر انسولین را افزایش می‌دهند. بطور معمول، پانکراس شما با تولید انسولین به اندازه کافی به این معضل غلبه می‌کند. اما گاهی اوقات پانکراس قادر به ادامه این حجم از تولید نیست و کمبود انسولین باعث می‌شود که همانند موارد قبلی قند در خون فرد بیش از حد افزایش پیدا کند و منجر به دیابت بارداری شود.

عوامل ریسک ابتلا به دیابت

عوامل خطری و ریسکی در دیابت به نوع آن بستگی دارد، پس برای هر دو نوع دیابت این عوامل را بصورت جداگانه بیان می‌کنیم.

عوامل ریسک ابتلا به دیابت نوع۱

سابقه خانوادگی: اگر یکی از والدین مبتلا به دیابت نوع۱ باشد، ابتلا به این بیماری در فرزند افزایش می‌یابد.

فاکتورهای محیطی: شراطی مانند قرار گرفتن در معرض ویروس‌ها ممکن است منجر به دیابت نوع۱ شود.

حضر سیستم‌های ایمنی بدن‌ (آنتی‌بادی‌ها): گاهی اوقات اعضای خانواده افراد مبتلا به دیابت نوع۱، برای وجود آنتی‌بادی‌های دیابتی مورد آزمایش قرار می‌گیرند. اگر هریک از این افراد آنتی‌بادی‌های خودکار داشته باشد، خطر ابتلا به دیابت نوع۱ در آنها افزایش می‌یابد. اما باید بدانید این موضوع جامعیت ندارد.

جغرافیا: بعضی کشورها مانند فنلاند و سوئد دارای میزان بالای از افراد مبتلا به دیابت نوع۱ هستند.

عوامل ریسک ابتلا به دیابت نوع۲

محققین هنوز نتوانسته‌اند به این نتیجه برسند که چرا بعضی افراد مستعد ابتلا به دیابت بارداری و نوع۲ هستند. اما شرایطی وجود دارد که می‌تواند ریسک ابتلا به آنها را افزایش دهد، با هم این عوامل را بررسی می‌کنیم.

وزن: بافت چربی شما بیشتر از سایرین است، بنابراین انسولین بیشتری برای تبدیل قند به انرژی برای آنها نیاز است.

کم تحرکی: اگر فعالیت کمی در طول روز دارید، خطر شما را نسبت به سایرین بیشتر تهدید می‌کند. فعالیت بدنی کمک می‌کند تا شما وزن خود را کنترل کنید، از گلوکز موجود در بدن برای انرژی استفاده کنید و اجازه ذخیره شدن بی‌اندازه به آن را ندهید.

سابقه خانوادگی: اگر یکی از والدین یا خواهر و برادر شما دارای دیابت نوع۲ باشد، خطر افزایش به دیابت در شما افزایش پیدا می‌کند.

نژاد: اگرچه واقعاً معلوم نیست به چه علت، اما افراد سیاه‌پوست، سرخپوستان آمریکا و آسیایی-آمریکایی‌ها در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

سن: افزایش سن، خطر ابتلا به دیابت نوع۲ را افزایش می‌دهد. شاید علت آن تحرک کمتر، از دست دادن وزن و… باشد. البته توجه داشته باشید، دیابت نوع۲ در بین جوانان و کودکان نیز افزایش یافته است.

دیابت بارداری: اگر شما دیابت بارداری خود را در طول حاملگی گسترش دهید، خطر ابتلا به دیابت نوع۲ پس از بارداری نیز افزایش خواهد یافت. اگر شما یک فرزند با وزن بیش از چهار کیلوگرم بدنیا بیاورید، می‌توانید مستعد ابتلا به دیابت نوع۲ باشید.

در بخش دوم مقاله به ادامه عوامل ریسک‌پذیری ابتلا به دیابت نوع۲، دیابت بارداری و عوارض جانبی دیابت خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

مطالب مرتبط

درمان آسم و اوتیسم با شیر شتر

خواص باور نکردنی شیر شتر

بررسی خواص شیر شتر و دوغ شتر و نقش آن‌ها در بهبود بیماری‌ها

بهبود اوتیسم با استفاده از شیر شتر

فواید دوغ شتر و شیر شتر برای کبد چرب

فواید دوغ و شیر شتر برای بیماری‌های قلبی و عروقی

فواید دوغ  شتر و شیر شتر برای بیماری آسم

فواید دوغ شتر و شیر شتر برای ورم و درد مفاصل

فواید دوغ شتر و شیر شتر برای بیماری نفخ و یبوست

درمان کبد چرب با شیر شتر

فواید دوغ شتر و شیر شتر برای فشار خون و دیابت

فواید دوغ شتر و شیر شتر برای بیماری اوتیسم

۹ دلیل برای اینکه مصرف شیر شتر را شروع کنید

آیا مصرف شیر شتر بر درمان سرطان موثر است؟

تأثیر شیر شتر بر روی ویروس هپاتیت C در بیماران مبتلا

فواید دوغ شتر و شیر شتر برای دیابت

با مصرف شیر شتر کبد چرب خود را درمان کنیم

یک دیدگاه بنویس